A san franciscói Twin Peaks, a két majdnem azonos magasságú 282 m magas domb adta a címét az 1990-es thriller TV-sorozatnak. Furcsa, de maga a film a Washington állambeli Twin Peaks Tukwila nevű aprócska településen játszódik, mely valóban megfelelő környezetet biztosított a hátborzongató történethez. Twin Peaks eredeti neve, melyet még a spanyol telepesek adtak, “Az indián leány keblei” volt.
San Franciscóban nyílt meg az első Levi Strauss üzlet. Strauss először a lakókocsik borítására használt vászonnal kezdte birodalmának építését. A vásznat még a Nyugat pionírjai (a telepesek előtt érkezők) hozták magukkal. Könnyen beszerezhető és nagyon erős volt. Azonnal sikeres lett. A történet folytatását pedig mindannyian ismerjük.
A híres Painted Ladies (Festett Hölgyek) viktoriánus stílusú házsorról gyönyörű kilátás nyílik San Francisco pénzügyi negyedére. Itt található az Alamo Square is.
Ha emlékszel a filmre, Forrest Gump és barátja Bubba alapították meg a Bubba Gump Company-t, amiből később meggazdagodtak. San Franciscóban van egy étterem és üzlet, ahol megtalálod mindazt, ami a fantasztikus filmre emlékeztet.
A Kínai Szerencsesütit, melyet különleges események alkalmából ajándékoznak (ballagás, vizsga, első randevú, elutazás, szülinap stb.), egy San Franciscóban élő japán ember alkotta meg. A mindenféle töltelékkel is ízesített sütiket gyakran díszes cédulácskával látják el, melyre az eseményre vonatkozó üzenetet, jókívánságot írják.
Amikor Al Capone az Alcatrazban raboskodott, a börtön rabzenekarával, a Rock Islanders-el minden vasárnap koncertet adott. Ő maga bendzsón játszott.
Bizonyára sok autós üldözést láttál amerikai filmekben. San Francisco utcáin számos ilyen jelenetet forgattak és forgatnak ma is. A meredek utcák és a cable car különösen hatásossá teszi az ilyen jeleneteket. Ebben a témában talán a legismertebb a “San Francisco utcáin” c. bűnügyi kultsorozat volt, melyben Michael Duglas debütált, mint ifjú színész.
A Union Square-en található Westin szálloda külső, üvegliftjéről nyílik a legszebb kilátás a városra.
A Lombard utca egyik különösen meredek szakaszát anno azért építették cikk-cakkosra, hogy a lovak ne zuhanjanak le a lejtőn.
San Franciscóban, Los Angelessel (kb. 32.000) ellentétben jóval kevesebb a hajléktalan, kb. 5000 azoknak a száma, akik effektív az utcán élnek. Békések, nem agresszívek. Némelyik a fákkal beszélget, némelyik be van lőve stb. Az itteni még nyáron is hűvös éghajlat ellenére “szívesen” jönnek ide, mert igen jó ellátást kapnak a várostól. Ezzel együtt súlyos gondot jelentenek a városnak, részben azért is, mert az utóbbi évtizedekben jelentős lakáshiány van a városban továbbá, hogy San Franciscó az USA legdrágább városainak egyike.
A meredekséget illetően bizonyára a Lombard utca a “legkedveltebb”, de nem ő a rekorder a városban. 31,5 fokos lejtésével a Filbert St. a csúcstartó.
San Francisco 1848-ig, a mexikói-amerikai háború végéig Mexikóhoz tartozott.
A Nagy Gazdasági Világválság (1929-33) alatt egyetlen bank sem ment tönkre a városban és a virágzó gazdaságnak köszönhetően az Oakland Bay-hídat és a Golden Gate hídat is ebben az időszakban kezdték el építeni.
1901-ben, az erősen fogyatkozó helyek ill. az egyre emelkedő ingatlanárak miatt törvényileg megszüntették a temetkezést a városban. San Francisco temetkezési helyéül a 18 km-re a városhatártól délre eső Colma nevű kisvárost jelölték ki. Colmában az élők és a holtak aránya 1:1000-hez…
A “Summer of Love”, noha nem nyáron, hanem már 1967 telén elkezdődött, a hippikultúrát képviselő és más, akkoriban kialakult mozgalmak és a beatnikek legnagyobb eseménye volt. Az azóta legendássá vált és többször jubiláló eseménynek a Haight-Ashbury kerület adott otthont, ahol 100.000-es fiatalság gyűlt össze. Az eseményt beárnyékolta a túlzott drogfogyasztás és a rendőrséggel történt összecsapások.
A Marina, Mission Bay és Hunters Point negyedek egy valamikori szemétlerakó helyére épültek.
Az első bubópestis járvány az USA-ban a san franciscói kínai negyedben tört ki 1900-ban.
Az Egyesült Nemzetek Alapokmányát 1945-ben San Franciscóban ratifikálták.
A Beatles 1966. augusztus 29-én, a Candlestick Parkban adta utolsó koncertjét.
San Francisco, a 20. sz.-ban sok történelmi szerződéskötés, okmány stb. létrejöttének volt a helyszíne, így a Treaty of San Francisco-nak is, mely 1951-ben hivatalosan is véget vetett a II. világháborús japán-amerikai ellenségeskedésnek.
Amikor a talajkutatók aranyat találtak a régióban, az aranyláz a tetőfokára hágott a városban. Az öböl megtelt elhagyott hajókkal, mert okafogyottá vált a visszautazás. Mivel a rohamléptekkel fejlődő városnak egyre több építőanyagra volt szüksége, a hajókat szétbontották és a faanyagot bankok, lakóházak és üzleti létesítmények építésére használták fel.
1906. április 18.
A városi tűzesetekről szóló korabeli beszámolók szerint a kaliforniai vörösfenyőből (sequoia) épült házak ellenálltak a tűznek. Az ok: igen alacsony gyantatartalom és magas víztartalom. A sequoia óriás növésű (100 m), hosszú életű, fenyő.
1859 szeptemberében San Francisco kedvenc excentrikus lakója, Joshua Abraham Norton, Amerika császárának kiáltotta ki magát. Temetésén 30.000 ember búcsúztatta.
San Franciscó tömegközlekedése rendkívül színes. 6 féle eszközzel közlekedhetsz a városban: cable car, villamos (számtalan színben), busz, troli, metro és az ún. Light Rail, mely a BART (Bay Area Rapid Transit) rendszer része. A BART 48 állomással (részben föld alatt) 180 km hosszon üzemel.
A Kalifornia zászlaján látható Monarch nevű medve egy valódi mackó volt, egy kaliforniai grizzly. A Golden Gate Park állatkertjében élt.
Miért “International Orange” színű a Golden Gate híd? A fekete ill. acélszürke színek elvetése után végül Irving Morrow építész javaslatát fogadták el 1937-ben. Morrow szerint a sötétnarancs szín harmonizál a föld meleg színével és az óceán ill. az égbolt hideg kékjével is, továbbá jól látható az áthaladó hajók számára. Biztosítandó a még nagyobb láthatóságot, a haditengerészetnek (U.S. Navy) is volt javaslata, miszerint fessék a hidat feketére, sárga csíkokkal. Ez elég marcona lett volna…
1867-ben hoztak egy furcsa törvényt ti., hogy csúnya emberek nem mutathatják az arcukat nyilvános helyen. Ezt a törvényt azóta hatályon kívül helyezték.
A Cable Car az egyetlen nemzeti-történelmi műemlék a városban, amelyik mozog.
A Szabadságharang, mely Philadelphiában lakik, egyszer San Franciscóban töltötte a nyarat. Hosszú utat tett meg, hogy részt vegyen a Panama-Pacific Nemzetközi Kiállításon 1915-ben. Aztán hazament és azóta is otthon van, mert miután látta San Franciscót, kell-e bárhova is mennie még…?